Merkesesongen for flyfoto er i gang
I vår vil landmålere maler hvite firkanter på bakken rundt om i landet. Disse fastmerkene er avgjørende for at Kartverket skal kunne ta presise flyfoto.
De nærmeste månedene dukker det opp landmålere over hele landet for å måle inn fastmerker – i nabolag, på gangstien og helt utpå jordet. Merkene er hvite firkanter, malt på fast underlag eller plater montert på bakken.
Kvalitetskrav gjør at mange eksisterende fastmerker er blitt ubrukelige. Det betyr enda flere nymalte firkanter rundt om i landet nå og i årene som kommer.
Planlagt plassering
Plassering av fastmerkene er planlagt på forhånd, men noen tilpasninger må gjøres i felt. Alle merkene må plasseres der det er mest hensiktsmessig for kartleggingen.
– Det er svært viktig at fastmerkene får være i fred. Takk for at du ikke dekker til, flytter på eller ødelegger de hvite firkantene. Dette er fellesskapets ressurser i arbeid. Vi vil alle nyte godt av å ha oppdaterte kart når landmålerne er ferdige og flyfotograferinga er gjennomført, sier Oddny Haugland i Kartverket.
Landmåler på besøk
Hvis du eier en vei eller et annet egnet sted for signalering, som det heter på fagspråket når det settes opp fastmerker for å måle inn flyfoto, kan du få besøk av landmålere på din eiendom.
Matrikkelloven gir dem rett til å plassere signaler på både privat og offentlig grunn. Landmålerne tar hensyn når de jobber.
Slik festes fastmerker
Landmålerne finner flat og fast grunn, rydder bort vegetasjon og hamrer inn en spiker i underlaget. Spikeren signaleres, som det heter på fagspråket, ved å merke den med en hvit firkant med tydelig ramme rundt. Etterpå måler landmåleren inn fastmerket med sitt utstyr.
Flyet må ha fri sikt til den hvite firkanten for å kunne kartlegge området.
Områder som skal flyfotograferes
Kartverkets virksomhet innen flyfoto til lands er i hovedsak delt i to aktiviteter. Det ene skjer gjennom Geovekst-samarbeidet (se oversikt med planer for hvert fylke). Det andre er den rullerende fotograferingen (omløpsfotografering) som skjer over hele landet.
Norge i bilder
Vil du se huset ditt fra lufta, finner du dette på norgeibilder.no bilder. Her kan du også bla deg gjennom ulike bildelag som viser flyfoto fra forskjellige tidsepoker.
Fakta om fastmerke
Fastmerka er signalerte punkt som er nødvendig når vi tar flyfoto av terrenget.
Signaleringa består av kvite firkantar, anten kvitmåla eller i form av plater montert på bakken. I utmark er fastmerket ofte ein bolt i fast fjell.
Merka målast inn av landmålarar.
Nye kvalitetskrav gjer mange eksisterande fastmerke ubrukelege. Det betyr endå fleire nymåla firkantar rundt om i landet i åra framover.
Matrikkelloven gir ein lovfesta rett til å plassere signal på privat og offentleg grunn.
The mail has been sent!